
Новини
Залите и пространствата във ФНОИ са напълно обозначени с брайлови табели На 30 април 2024 г. Факултетът по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет "Свети Климент Охридски" направи официално представяне и откриване на брайловите табели, с които целият факултет е обозначен. Брайловите табели са произведени и дарени на ФНОИ от Института по информационни и комуникационни технологии към Българската академия на науките (ИИКТ-БАН) със специалното участие и подкрепа на заместник-директора му доц. Николай Стоименов и неговия екип.
Стопанският факултет към СУ продължава своята подкрепа към хората със зрителни затруднения В Международния ден на хората с увреждания (3 декември) в Стопанския факултет са монтирани първите брайлови табели. В рамките на следващите дни с тях ще бъде обозначена цялата сграда. Екипът на Стопанския факултет работи в сътрудничество с Института по информационни и комуникационни технологии към Българската академия на науките (ИИКТ-БАН). Благодарим на заместник-директора на ИИКТ-БАН доц. д-р Николай Стоименов за специализирания превод на табелите.
Събития
Секция „Разпределени информационни и управляващи системи“ (РИУС) се фокусира върху изследвания и разработки в областта на интелигентните и разпределени системи. Основните направления включват проектиране и оптимизация на микро процесорни и реалновремеви системи, медицинска роботика, безжични сензорни мрежи, както и синтез на алгоритми за управление на сложни йерархични системи. Особено внимание се отделя на управлението и моделирането на транспортни, комуникационни и финансови системи, както и на вземането на решения при непълна информация. В допълнение, секцията разработва технологии за високо скоростни и високо температурни процеси, енергийна ефективност, нови материали и усъвършенствани методи за топологичен и функционален синтез на информационни системи.
През 2015 в рамките на проекта AComIn екипът придобива опит в 3D дизайна, 3D моделирането и 3D прототипирането. Изследователите от РИУС (заедно с групата на проф. Вирджинио Кантони от университета в Павия, Италия) създават 3D фигури от исторически герои и 3D тактилни плочи за хора с увредено зрение за изложбата "Павия. Битката. Бъдещето - 1525-2015, Нищо не беше същото ", организирано като сателитно събитие на EXPO-2015 в Милано, Италия. Също така, за галерията "Брера" в Милано, Италия бе създадена тактилна плочка на картината "Христос и самарянката при кладенеца" за хора с увредено зрение.
През септември 2019 г. екипът участва с 3D моделиране, обработка и 3D принтиране на избрани картини за хора с увредено зрение от изложба по повод 140 години от обявяването на София за столица – “Думи, образи, места”, намираща се в Софийска градска художествена галерия (СГХГ). Изложбата бе организирана от СГХГ, с партньроството на Министерство на културата, Столична община, Аурубис, Уника, БТА, БНТ и БНР.
Полезни връзки
- Фонд "Научни изследвания"
- Министерство на образованието и науката
- ПРОГРАМА ЕРАЗЪМ +
- Horizon 2020 - The EU Framework Programme for Research and Innovation
- CORDIS - Community Research and Development Information Service
- European Science Foundation
- Marie Curie Fellowship Association (MCFA)
- EURAXESS Bulgaria - researchers in motion